Zmiany w obsłudze domen globalnych (ICANN)

Zgodnie z informacjami  jakie przekazał ICANN (pol. Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów) w grudniu br. wejdą w życie nowe zasady transferów oraz zmian w kontaktach domen globalnych (między innymi .com, .net, .org, .biz) jak i nowy regulamin rozstrzygania sporów. Powyższe zmiany mają związek ze zwiększającą się ilością kradzieży domen globalnych jakie zostały odnotowane przez ICANN w ostatnich latach.

Wszyscy Abonenci domen globalnych będą musieli dostosować się do ściśle określonych wymogów. Dla przykładu dokonanie zmiany Abonenta, lub adresu mailowego w kontakcie, będzie wymagało potwierdzenia z obu stron (zarówno przez dotychczasowego jak i nowego Abonenta), nawet jeśli formalnie Abonent domeny pozostaje ten sam.

Oprócz konieczności podwójnego potwierdzania zmian w kontaktach spotkamy się z dodatkowym okresem ochronnym, w którym to domena nie będzie mogła zostać przetransferowana do innego operatora. W chwili obecnej jest to 60 dni po rejestracji i ostatnim transferze domeny. Od grudnia 2016 domeny będą dodatkowo objęte okresem ochronnym przez 60 dni po dokonaniu zmian w kontakcie Abonenta.

Nowe zasady będą obowiązywały dla wszystkich posiadaczy domen globalnych. W związku z czym warto już teraz upewnić się że adresy mailowe i dane kontaktowe podane przy domenach są prawidłowe, aby uniknąć problemów z dokonaniem zmian po wejściu w życie nowych zasad.