Kolejne zmiany w NASK

nask_logoW ostatnim czasie możemy zauważyć, że NASK poważnie wziął się za zmiany w swoich strukturach.
Są to oczywiście zmiany bardzo pozytywne, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom Abonentów.

Pierwsza z nich to wydłużenie okresu wygasania domen z 15 do 30 dni.
W praktyce oznacza to, że po wygaśnięciu domeny, Abonent będzie miał 30 dni (a nie jak dotychczas 15) na jej odnowienie. Wydłużenie tego okresu ma na celu przede wszystkim ochronę interesów Abonentów.

Kolejną zmianą jest zniesienie ograniczenia możliwości transferu domen. NASK będzie zezwalał na transfer domen bez względu na zbliżającą się datę wygaśnięcia.
Do tej pory ograniczenie nie pozwalało na transfer domeny, która wygasa w ciągu 6 dni. Na chwilę obecną transfer domeny będzie można zainicjować nawet na chwilę przed jej wygaśnięciem. Transfer zostanie wykonany jeśli Abonent domeny potwierdzi operację, zanim domena wygaśnie. Moment wygaśnięcia domeny anuluje operację transferu, jeśli nie zostanie zakończona wcześniej.

W grudniu 2015 ma również zostać zakończona usługa testów domeny – DNT.
Test umożliwiał aktywację domeny na okres 14 dni, jednak ze względu na znikome zainteresowanie usługą, a także bardzo niski odsetek właściwych rejestracji po okresie testów NASK zdecydował o wycofaniu usługi. Ma to również związek z częstymi ostatnio atakami spamerów oraz masowymi wysyłkami złośliwego oprogramowania. Testy domen wykorzystywane były przez przestępców internetowych z całego świata, a to z kolei prowadzi to do obniżenia reputacji domen .pl na arenie globalnej.

Planowo zmiany mają zostać wcielone w życie 5 sierpnia 2015.

Przypominamy również o konieczności przeniesienia domen obsługiwanych bezpośrednio w NASK, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.