Zmiany w rejestrze domen polskich

Od 15 grudnia 2014 NASK wprowadził istotne zmiany dotyczące zasad rejestrowania domen polskich. Modyfikacja dotyczy konkretnie zasad rejestracji domen, dla których skończył się okres rezerwacji.

domenaPL-240x180Domeny polskie jako jedne z bardzo nielicznych na świecie posiadają możliwość darmowej 14 dniowej rezerwacji. Jeżeli po 14 dniach osoba rezerwująca nie dokonała opłaty domena po maksymalnie 5 dniach wracała do puli domen wolnych. Sytuacja ta była nagminnie wykorzystywana przez tzw „przechwytywaczy”, którzy masowo rezerwowali wygasłe domeny czasami przez bardzo długie nawet kilkumiesięczne okresy uniemożliwiając tym samym innym użytkownikom normalną rejestrację domeny. W chwili obecnej stan blokady po wygaśnięciu rezerwacji domeny został wydłużony do 90 dni. W tym okresie domenę można zarejestrować w standardowej cenie rejestracyjnej bez możliwości jej rezerwacji na 14 dni. Warunkiem jest to, że domena musi być wolna, czyli nie znajdować się w okresie wygasania, rezerwacji czy testów.

W bazie WHOIS przy nazwie domeny widoczny będzie nastepujący komunikat:
NAZWA DOMENY: nazwa_domeny.pl po usunięciu z kolejki, dostępna do rejestracji

W naszym systemie przy rejestracji takiej domeny pojawi się komunikat „Dostępna, bez rezerwacji”.

Należy pamiętać, że w tym przypadku obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to, że jeżeli jedną domeną zainteresowanych będzie kilka osób, abonentem zostanie ta, która najszybciej opłaci domenę u rejestratora.