Nowy raport CENTR

 

centr

 

 

 

 CENTR to europejskie stowarzyszenie non-profit którego celem jest wspieranie rozwoju domen narodowych. Co kwartał publikuje statystyki dotyczące domen internetowych ze szczególną uwagą skierowaną na europejskie domeny narodowe.

Wg ostatniego raportu w maju 2014 roku zarejestrowanych było 278,8 mln domen internetowych z czego ponad 127 mln to domeny narodowe. Wśród 20 największych rejestrów domen narodowych nadal pierwsze zajmuje Tokelau z ponad 23 mln zarejestrowanymi nazwami domen .tk. Na drugim miejscu niezmiennie Niemcy z blisko 16 mln zarejestrowanych nazw a na trzecim Chiny z ponad 10 mln domen .cn. Polski rejestr znajduje się na 13 miejscu.

Patrząc na statystyki ciśnie się na usta pytanie jak to możliwe by wyspy Tokelau znajdujące się w połowie drogi między Hawajami a Nową Zelandią i ok 1 500 mieszkańcami miało tak dużo zarejestrowanych nazw domen? Przede wszystkim Rejestr domen .tk oferuje głównie darmowe rejestracje i opiera swój rozwój biznesowy na zupełnie innym modelu niż tradycyjnie funkcjonujące rejestry. Zarządzający domeną DOT TK jest spółką joint venture rządu Tokelau oraz Teletok i BV DOT TK, która jest prywatną firmą finansowaną ze środków prywatnych. Za cel postawili sobie zwiększenie świadomości Tokelau na świecie oraz nawiązywanie stosunków międzynarodowych z dużymi światowymi korporacjami, które są w stanie zapewnić edukację, komunikację czy opiekę zdrowotną dla regionu Tokelau. Patrząc na takie statystyki na pewno udaje się im wpływać na świadomość dotyczącą tych wysp. Niemniej u polskich rejestratorów próżno szukać domen .tk w ofercie 0 zł, co wynika z faktu, że zazwyczaj „po drodze” jest kilku pośredników, koszty fakturowania i obsługi.

Wracając do raportu CETR – najwyższy wzrost od lutego 2014 do maja 2014 zanotowała domena .tk (7,6%), domena Brazylii .br (2,9%), domena Chin .cn (2,8%) oraz domena Australii .au (2,2%)

Ilość domen narodowych w krajach europejskich na koniec maja 2014 wyniosła 66,3 mln nazw domen. Co ciekawe przyrost domen narodowych w Europie jest wyższy niż domen globalnych w ostatnich 12 miesiącach w stosunku 3,4% do 3%.

Wśród 5 najprężniej rozwijających się domen narodowych w Europie w ostatnim kwartale na pierwszym miejscu znalazła się Białoruś .by (6%) na drugim miejscu Portugalia .pt (3,7%) , następnie Islandia .is (2,9%), Estonia .ee (2,4%) oraz Rumunia .ro (2,1%).

Ciekawostką w raporcie CENTR są także statystyki liczby domen przypadających na poszczególnego mieszkańca w danym kraju. Dla przykładu na 100 mieszkańców Liechtenstein’u przypada 175 nazw domen .li – wynika to oczywiście z małej ilości populacji tego kraju. Na drugim miejscu plasuje się Czarnogóra, gdzie na 100 mieszkańców przypada 117 nazw domen .me – ale jest to wynik popularności słowa „me” w języku angielskim niż tylko aktywności samego rejestru domen .me

Źródło: CENTR, tokelau.comnic.tk