Sukces domen .EU – raport EURid Q1 2014

 

 
 
 

     EURid opublikował raport wyników dla domen .eu za pierwszy kwartał 2014 roku. Jak wynika z raportu domena .eu wykazuje dynamiczny wzrost zarówno liczny odnowień jak i nowych rejestracji.

Tak jak nowe gTLD przepychają się w pozycjach zmieniającego się krajobrazu TLD, wzrost rejestracji w Q1 o 2,2% podkreślił , że .eu ma mocną pozycję na rynku domenowym. Ten relatywnie wysoki poziom zawdzięczamy po części wysokiemu wskaźnikowi odnowień powyżej 80% i wyższemu niż spodziewany poziomowi nowych rejestracji. Ten ostatni jest szczególnie pocieszający, ponieważ pokazuje, że popularność. eu nadal rośnie na zatłoczonym rynku.” – mówi Marc Van Wesemael – Dyrektor Naczelny .eu.

 

     W pierwszym kwartale 2014 r ilość domen .eu wzrosła o 83 208 co daje 2,2% wzrost w stosunku do końca Q4 2013r. W porównaniu do Q1 2013 roku domena .eu odnotowała przyrost o 1,9% czyli o 70 932 co sumarycznie daje 3,79 mln nazw. Dla porównania w pierwszym kwartale 2014 roku, domeny ccTLD w obrębie krajów UE odnotowały wzrost o 0,9% a domeny globalne o 1,2% – podaje EURid powołując się na statystyki sporządzone przez Zooknic.

 

E2

 

     Rok 2014 dla EURid’u jest pełen sukcesów. Do grona europejskiej wspólnoty dołączyły 3 kolejne kraje: Islandia, Lichtenstein oraz Norwegia. Są to kraje nieduże jednak o mocnej pozycji na rynku światowym co zapewne pozwoli domenie .eu na wzmocnienie wizerunku jako domeny wykorzystywanej w biznesie. Poszerzenie grona odbiorców oraz szeroko zakrojona kampania marketingowa końcówki europejskiej świadczy o tym, że EURid świetnie radzi sobie z promocją swojego „produktu”. Potwierdzeniem tego faktu jest przedłużenie kontraktu przez Komisję Europejską na zarządzanie tym TLD na kolejne 5 lat. Mimo, że była to tylko formalność to jednak takie wydarzenia wpływają na prestiż i umacniają wizerunek firmy.

 

     Wzrost rejestracji odnotowały właściwie wszystkie bo 27 z 28 krajów UE a w Chorwacji i Portugalii wzrost ten przekroczył 10%. Krajem z największą ilością zarejestrowanych domen .eu są nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy z 1,1 mln zarejestrowanych nazw. Polska znajduje się na 5 miejscu w zestawieniu.

 

liczba-rejestracji-krajowa-eu

 

     Również ilość odnowień domeny .eu utrzymuje się na wysokim poziomie. W Q1 tego roku zostało zarejestrowanych 261 740 domen – to o 29% więcej w porównaniu do tych samych miesięcy zeszłego roku. W tym samym okresie 178 321 domen zostało usuniętych. Po podliczeniu rejestracji i rezygnacji otrzymujemy przyrost o około 900 domen dziennie. Współczynnik odnowień wynosi 81%.

 

     Ciekawą wartością przedstawioną w raporcie potwierdzającą ciągły wzrost zainteresowania domenami .eu jest ilość zapytań do bazy DNS, która sukcesywnie rośnie od momentu wprowadzenia domeny do użytku.

 

E5

 

     W zestawieniu z innymi TLD domena .eu znajduje się na 11 miejscu.

 

wszystkie-TLD

 

     Pełny raport dotyczący domen .eu znajduje się na stronie EURid pod adresem:
http://www.eurid.eu/files/publ/Q1_2014.pdf

 

 

Źródło: EURid